Metody pracy psychologa

Wyróżnia się wiele metod pracy z pacjentem. Dobry psycholog bardzo szybko dobierze odpowiednią metodę psychoterapii. Metod jest naprawdę dużo, jednak wyróżnia się kilka podstawowych. Bardzo wazne jest to, aby odpowiednio dobrać metodę, gdyż spowoduje to największa skuteczność – a przecież na tym nam zależy – dobra poradnia psychologiczna zatrudnia fachowców, profesjonalnych psychologów, którzy nie będą mieli problemów z doborem odpowiedniej metody pracy z pacjentem.

Psychoterapia psychodynamiczna. Ta metoda jest zastąpiona, kiedy terapeuta pracuje nad rozwiązaniem problemów, które są nieuświadomione. Pacjent musi wejrzeć w głąb siebie i zrozumieć, na czym opiera się jego problem i skąd się wziął. Jest wtedy szansa na to, że pozbędzie się on mechanizmów obronnych, które do tej pory przeszkadzały mu w życiu.
Psychoterapia behawioralna. Tę technikę stosuje się zawsze wtedy, gdy konieczne staje się się zmienienie mechanizmów i zachowań pacjenta oraz wytwarzanie nowych. Jest to metoda trudna, którą stosują zazwyczaj psychologowie doświadczeni, jednakże jest również wykorzystywana chętnie, ponieważ okazuje się bardzo skuteczna.

Psychoterapia systemowa. Ten rodzaj psychoterapii zakłada, że człowiek nie może oderwać się od środowiska, w którym funkcjonuje i w którym został wychowany i skupia się na tym, aby jak najlepiej pomóc jednostce funkcjonować właśnie w tym świecie. Jednostka rozpatrywana jest w tym przypadku z perspektywy funkcjonalnej i stosowana jest najczęściej gdy występują kłopoty rodzinne lub utrudnione porozumienie z innymi ludźmi.
Oczywiście, rodzajów psychoterapii jest znacznie więcej, jednaj te stosowane są najczęściej.

Psychoterapia poznawcza. Jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych technik, ponieważ wykazuje bardzo dobrą skuteczność. Każda szanująca się poradnia psychologiczna kielczyk.pl posiada psychologów, którzy posługują się właśnie nią. Posługując się tą metodą, zwraca się szczególną uwagę na wszelkie procesy poznawcze, do których zaliczyć możemy spostrzeganie, myślenie oraz oczekiwania pacjentów. Jest to terapia, którą zalicza się do tych krótkoterminowych.